| Manufacturer Part Number: | P1330R-562K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5.6µH Unshielded Inductor 1.11A 145 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | P1330R-562K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-P1330R-562K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | P1330R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 5.6µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.11A | |
| Current - Saturation | 612mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 145 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.312" L x 0.115" W (7.94mm x 2.92mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | P1330R-562K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
P1330R-562K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of P1330R-562K is new and unused, you can buy P1330R-562K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for P1330R-562K.
| 6.3ZL560MEFCTA8X11.5 | 560µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 6.3ZL560MEFCTA8X11.5.pdf | |
| VJ1206A240KBCAT4X | 24pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm) | VJ1206A240KBCAT4X.pdf | |
| VJ0805D391FLXAR | 390pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D391FLXAR.pdf | |
| 10124352-10PLF | BERGSTIK | 10124352-10PLF.pdf | |
| SL23EP04NZZC-1 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 220MHz 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | SL23EP04NZZC-1.pdf | |
| 8N3SV76KC-0145CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0145CDI.pdf | |
| 3282-5PG-528 | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | 3282-5PG-528.pdf | |
| TX40AB90-1806 | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M28x1 19, F | TX40AB90-1806.pdf | |
| C48-00R14-15P6-106 | 26500 15C 15#20 PIN RECP | C48-00R14-15P6-106.pdf | |
| 1969226-1 | SSL Connector 2 Position Receptacle, Poke-In Wire Board to Cable/Wire 0.157" (4.00mm) Solder | 1969226-1.pdf | |
| KD201051A0J0G | 20 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | KD201051A0J0G.pdf | |
| EL2M602B00 | 30 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | EL2M602B00.pdf | |
| H4P1K5FCA | RES 1.50K OHM 1W 1% AXIAL | H4P1K5FCA.pdf |