| Manufacturer Part Number: | P1330R-183K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Unshielded Inductor 817mA 328 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | P1330R-183K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-P1330R-183K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | P1330R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 817mA | |
| Current - Saturation | 420mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 328 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.312" L x 0.115" W (7.94mm x 2.92mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | P1330R-183K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
P1330R-183K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of P1330R-183K is new and unused, you can buy P1330R-183K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for P1330R-183K.
| C0402X5R1C221M020BC | 220pF 16V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | C0402X5R1C221M020BC.pdf | |
| MA505A333KAA | 0.033µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial 0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm) | MA505A333KAA.pdf | |
| DIN-032RPE-DPW1-HM | CONN PLUG DIN 32POS VERT GOLD | DIN-032RPE-DPW1-HM.pdf | |
| GEC08DRTH-S13 | CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND | GEC08DRTH-S13.pdf | |
| SPM4012T-1R5M T | 1.5µH Shielded Wirewound Inductor 3.5A 67.9 mOhm Max Nonstandard | SPM4012T-1R5M T.pdf | |
| MSP430U283IPM | IC MCU 16BIT U283 | MSP430U283IPM.pdf | |
| 70V3589S166BC | IC SRAM 2MBIT 166MHZ 256CABGA | 70V3589S166BC.pdf | |
| XC6121A520MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121A520MR-G.pdf | |
| V150B36E250B3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W | V150B36E250B3.pdf | |
| VE-JN0-IX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W | VE-JN0-IX-F1.pdf | |
| VI-J0N-MZ | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W | VI-J0N-MZ.pdf | |
| AC0805FR-07162KL | RES SMD 162K OHM 1% 1/8W 0805 | AC0805FR-07162KL.pdf | |
| 77311-424-08 | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 77311-424-08.pdf | |
| RT1206CRB071K5L | RES SMD 1.5K OHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRB071K5L.pdf |