| Manufacturer Part Number: | P1330-562K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5.6µH Unshielded Inductor 1.11A 145 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | P1330-562K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-P1330-562K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | P1330 | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Discontinued | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 5.6µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.11A | |
| Current - Saturation | 612mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 145 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.312" L x 0.115" W (7.94mm x 2.92mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | P1330-562K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
P1330-562K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of P1330-562K is new and unused, you can buy P1330-562K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for P1330-562K.
| F339MX221031MDA2B0 | 1000pF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | F339MX221031MDA2B0.pdf | |
| BZA956A,115 | TVS DIODE 5.6VWM SOT665 | BZA956A,115.pdf | |
| P4SMA33CA-M3/5A | TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO-214A | P4SMA33CA-M3/5A.pdf | |
| 1N4150TAP | DIODE GEN PURP 50V 150MA DO35 | 1N4150TAP.pdf | |
| XC4003E-2PC84C | IC FPGA 61 I/O 84PLCC | XC4003E-2PC84C.pdf | |
| PIC17LC44-08I/PT | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (8K x 16) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC17LC44-08I/PT.pdf | |
| VI-B3H-MX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W | VI-B3H-MX-F2.pdf | |
| SFV27R-1STBE1HLF | 27 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | SFV27R-1STBE1HLF.pdf | |
| DF3D-10P-2H(20) | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Tin | DF3D-10P-2H(20).pdf | |
| 432601-16-0 | 16 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 432601-16-0.pdf | |
| 1227410000 | 12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1227410000.pdf | |
| LCC2/0-12H-X | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 2/0 AWG 1/2 Stud | LCC2/0-12H-X.pdf |