| Manufacturer Part Number: | P1330-183K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Unshielded Inductor 817mA 328 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | P1330-183K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-P1330-183K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | P1330 | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Discontinued | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 817mA | |
| Current - Saturation | 420mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 328 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.312" L x 0.115" W (7.94mm x 2.92mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | P1330-183K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
P1330-183K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of P1330-183K is new and unused, you can buy P1330-183K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for P1330-183K.
| WKP472KCPKX0KR | 4700pF 760VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.709" Dia (18.00mm) | WKP472KCPKX0KR.pdf | |
| CWR26MH106MBHZ\HR | 10µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35V 2915 (7338 Metric) 500 mOhm 0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm) | CWR26MH106MBHZ\HR.pdf | |
| 0FLQ.800T | FUSE CRTRDGE 800MA 500VAC/300VDC | 0FLQ.800T.pdf | |
| EMM11DRYH-S13 | CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND | EMM11DRYH-S13.pdf | |
| PG0087.334NLT | 330µH Shielded Inductor 200mA 3.95 Ohm Max Nonstandard | PG0087.334NLT.pdf | |
| AD7228ACPZ-REEL | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 28-PLCC (11.51x11.51) | AD7228ACPZ-REEL.pdf | |
| DS2505P | IC OTP 16KBIT 6TSOC | DS2505P.pdf | |
| AS1363-BSTT-18 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 500mA SOT-23-6 | AS1363-BSTT-18.pdf | |
| VI-B1R-EX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VI-B1R-EX-F2.pdf | |
| VE-B3H-IW-S | CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W | VE-B3H-IW-S.pdf | |
| RER75F1581RCSL | RES CHAS MNT 1.58K OHM 1% 30W | RER75F1581RCSL.pdf | |
| TVP00RW-23-53A | TV 53C 53#20 PIN RECP | TVP00RW-23-53A.pdf | |
| RNF18FTD95K3 | RES 95.3K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNF18FTD95K3.pdf | |
| CF12JT8M20 | RES 8.2M OHM 1/2W 5% CARBON FILM | CF12JT8M20.pdf |