| Manufacturer Part Number: | OP297A |
|---|---|
| Manufacturer: | TT Electronics/Optek Technology |
| Product Category: | Infrared, UV, Visible Emitters |
| Available Quantity: | 9743 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Infrared (IR) Emitter 890nm 1.75V 150mA 20° T 1 3/4 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | OP297A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-OP297A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | LED Thermal Management | |
| Online Catalog | OP290 Series | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Infrared, UV, Visible Emitters | |
| Manufacturer | TT Electronics/Optek Technology | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Infrared (IR) | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 150mA | |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If | - | |
| Wavelength | 890nm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.75V | |
| Viewing Angle | 20° | |
| Orientation | Top View | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TA) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | T 1 3/4 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | OP297A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
OP297A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TT Electronics/Optek Technology all series components. The condition of OP297A is new and unused, you can buy OP297A TT Electronics/Optek Technology with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for OP297A.
| GCM1555C1H680JA16J | 68pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GCM1555C1H680JA16J.pdf | |
| 5-208598-2 | CON PLG ASY SZ1 SEAL NO CONT | 5-208598-2.pdf | |
| SS2P5-M3/85A | DIODE SCHOTTKY 50V 2A DO220AA | SS2P5-M3/85A.pdf | |
| TLC2272ACDRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLC2272ACDRG4.pdf | |
| RI3-1509S | CONV DC/DC 3W 15VIN 09VOUT THT S | RI3-1509S.pdf | |
| NMD050509DC | CONV DC/DC 1W 5VIN 5-9VOUT DIP | NMD050509DC.pdf | |
| VI-25V-EY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W | VI-25V-EY-F4.pdf | |
| MI-22J-IW-F2 | CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 100W | MI-22J-IW-F2.pdf | |
| VI-B52-MY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W | VI-B52-MY-F1.pdf | |
| EMM25DTBN-S189 | CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD | EMM25DTBN-S189.pdf | |
| GRA.1S.269.GG | INSULATING WASHER GRAY | GRA.1S.269.GG.pdf | |
| 77315-113-09LF | 9 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 77315-113-09LF.pdf | |
| LPPB211NGCN-RC | 21 Position Header Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle Gold | LPPB211NGCN-RC.pdf |