| Manufacturer Part Number: | OP265W |
|---|---|
| Manufacturer: | TT Electronics/Optek Technology |
| Product Category: | Infrared, UV, Visible Emitters |
| Available Quantity: | 9046 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Infrared (IR) Emitter 890nm 1.8V 50mA 90° T-1 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | OP265W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-OP265W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | LED Thermal Management | |
| Online Catalog | OP265 and OP266 Series | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Infrared, UV, Visible Emitters | |
| Manufacturer | TT Electronics/Optek Technology | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Infrared (IR) | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50mA | |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If | - | |
| Wavelength | 890nm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.8V | |
| Viewing Angle | 90° | |
| Orientation | Top View | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TA) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | T-1 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | OP265W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
OP265W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TT Electronics/Optek Technology all series components. The condition of OP265W is new and unused, you can buy OP265W TT Electronics/Optek Technology with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for OP265W.
| CPPLC1-HT7PP | 1MHz ~ 133MHz CMOS XO (Standard) Programmable Oscillator Through Hole 5V 45mA Standby | CPPLC1-HT7PP.pdf | |
| IRL520L | MOSFET N-CH 100V 9.2A TO-262 | IRL520L.pdf | |
| 89HP0608SZBABI | Buffer, ReDriver 8 Channel 6Gbps 100-CABGA (9x9) | 89HP0608SZBABI.pdf | |
| SIC780ACD-T1-GE3 | IC BUCK ADJ 50A 40MLP | SIC780ACD-T1-GE3.pdf | |
| S-1333D13-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.3V 300mA SOT-23-5 | S-1333D13-M5T1U3.pdf | |
| XMLBEZ-00-0000-0D0HV235F | LED Lighting Easywhite®, Xlamp® XM-L2 White, Warm 3500K 4-Step MacAdam Ellipse 12V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XMLBEZ-00-0000-0D0HV235F.pdf | |
| ESR10EZPF3R60 | RES SMD 3.6 OHM 1% 0.4W 0805 | ESR10EZPF3R60.pdf | |
| CA3101R12S-3S | 2 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3101R12S-3S.pdf | |
| KPT02E22-36SW | 36 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | KPT02E22-36SW.pdf | |
| D38999/24WA35HD | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | D38999/24WA35HD.pdf | |
| TVS07RF-23-21HE-LC | TV 21C 21#16 PIN J/N RECP | TVS07RF-23-21HE-LC.pdf | |
| N3764-5203RB | 64 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | N3764-5203RB.pdf | |
| 346-87-122-41-036101 | 22 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 346-87-122-41-036101.pdf |