| Manufacturer Part Number: | OP234W |
|---|---|
| Manufacturer: | TT Electronics/Optek Technology |
| Product Category: | Infrared, UV, Visible Emitters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Infrared (IR) Emitter 890nm 2V 100mA 50° TO-46-2 Metal Can |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | OP234W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-OP234W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | LED Thermal Management | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Infrared, UV, Visible Emitters | |
| Manufacturer | TT Electronics/Optek Technology | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Infrared (IR) | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 100mA | |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If | - | |
| Wavelength | 890nm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | |
| Viewing Angle | 50° | |
| Orientation | Top View | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C (TA) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-46-2 Metal Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | OP234W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
OP234W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TT Electronics/Optek Technology all series components. The condition of OP234W is new and unused, you can buy OP234W TT Electronics/Optek Technology with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for OP234W.
| VJ0603D201GXXAR | 200pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D201GXXAR.pdf | |
| 10114508-W0J-70DLF | XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK | 10114508-W0J-70DLF.pdf | |
| RBM06DRXN | CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD | RBM06DRXN.pdf | |
| 590RD-ADG | 10MHz ~ 124.999MHz LVPECL XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 125mA Enable/Disable | 590RD-ADG.pdf | |
| XC6123E422MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123E422MR-G.pdf | |
| PT-54-B-C21-EPC | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module PT-54 | PT-54-B-C21-EPC.pdf | |
| VI-J54-IY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W | VI-J54-IY-F2.pdf | |
| PT4148A | CONV DC-DC 2.5VOUT 24VIN 5A HZ | PT4148A.pdf | |
| RER65F1430RC02 | RES CHAS MNT 143 OHM 1% 10W | RER65F1430RC02.pdf | |
| BACC45FN16-10S6 | 10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | BACC45FN16-10S6.pdf | |
| PBC04SFBN | 4 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PBC04SFBN.pdf | |
| WW1JT3R60 | RES 3.6 OHM 1W 5% AXIAL | WW1JT3R60.pdf | |
| RN55C1212BRE6 | RES 12.1K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55C1212BRE6.pdf |