| Manufacturer Part Number: | OP165W |
|---|---|
| Manufacturer: | TT Electronics/Optek Technology |
| Product Category: | Infrared, UV, Visible Emitters |
| Available Quantity: | 9691 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Infrared (IR) Emitter 935nm 1.6V 50mA 0.5mW/cm² @ 20mA 90° T-1 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | OP165W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-OP165W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | LED Thermal Management | |
| Online Catalog | OP165 and OP166 Series | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Infrared, UV, Visible Emitters | |
| Manufacturer | TT Electronics/Optek Technology | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Infrared (IR) | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50mA | |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If | 0.5mW/cm² @ 20mA | |
| Wavelength | 935nm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.6V | |
| Viewing Angle | 90° | |
| Orientation | Top View | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TA) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | T-1 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | OP165W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
OP165W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TT Electronics/Optek Technology all series components. The condition of OP165W is new and unused, you can buy OP165W TT Electronics/Optek Technology with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for OP165W.
| CWR26HC336JCFB\TR | 33µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 15V 2214 (5634 Metric) 800 mOhm 0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm) | CWR26HC336JCFB\TR.pdf | |
| SMAJ12A-M3/61 | TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO-214AC | SMAJ12A-M3/61.pdf | |
| RCM11DRXI | CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD | RCM11DRXI.pdf | |
| GEC22DRTI-S734 | CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD | GEC22DRTI-S734.pdf | |
| MB91F526FSBPMC-GSE2 | FR81S FR MB91520 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB91F526FSBPMC-GSE2.pdf | |
| M2S050TS-VFG400I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 50K Logic Modules 256KB 64KB 166MHz 400-VFBGA (17x17) | M2S050TS-VFG400I.pdf | |
| PAM8007NHR | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 24-SSOP | PAM8007NHR.pdf | |
| AC1210JR-071K2L | RES SMD 1.2K OHM 5% 1/2W 1210 | AC1210JR-071K2L.pdf | |
| 97-3106B18-3PX-417 | AB 2C 2#12 PIN PLUG | 97-3106B18-3PX-417.pdf | |
| MS3106B20-3P | AB 3C 3#12 PIN PLUG | MS3106B20-3P.pdf | |
| RJHSE3P84A1 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) Vertical Shielded | RJHSE3P84A1.pdf | |
| 1722982104 | 4 Positions Header, Shrouded Connector 0.138" (3.50mm) Through Hole Tin | 1722982104.pdf | |
| CRGV2512F102K | RES SMD 102K OHM 1% 1W 2512 | CRGV2512F102K.pdf |