| Manufacturer Part Number: | OLV-3024W |
|---|---|
| Manufacturer: | Inventus Power |
| Product Category: | AC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | AC/DC CONVERTER 24V 48W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | OLV-3024W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-OLV-3024W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | AC DC Converters | |
| Manufacturer | Inventus Power | |
| Series | - | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Linear | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input | 8 ~ 240 VAC | |
| Voltage - Output 1 | 24V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Voltage - Output 4 | - | |
| Current - Output (Max) | 2A | |
| Power (Watts) | 48W | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Efficiency | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Size / Dimension | - | |
| Minimum Load Required | - | |
| Approvals | - | |
| Power (Watts) - Max | 48W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | OLV-3024W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
OLV-3024W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Inventus Power all series components. The condition of OLV-3024W is new and unused, you can buy OLV-3024W Inventus Power with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for OLV-3024W.
| 50ZLJ27MT15X11 | 27µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 50ZLJ27MT15X11.pdf | |
| SR155A201JAATR1 | 200pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) | SR155A201JAATR1.pdf | |
| SMA6J15CA-TP | TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMA | SMA6J15CA-TP.pdf | |
| ZTX849STOB | TRANS NPN 30V 5A E-LINE | ZTX849STOB.pdf | |
| PM0603G-1R5J | 1.5µH Shielded Multilayer Inductor 25mA 800 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | PM0603G-1R5J.pdf | |
| LAV35VB271J | 270µH Unshielded Inductor 105mA 11 Ohm Max Radial | LAV35VB271J.pdf | |
| TPS74901KTWT | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 3.6 V 3A DDPAK/TO-263-7 | TPS74901KTWT.pdf | |
| RMCF1206FT240K | RES SMD 240K OHM 1% 1/4W 1206 | RMCF1206FT240K.pdf | |
| ABC44DTAD | CONN EDGECARD 88POS .100" | ABC44DTAD.pdf | |
| CA3106R28-15SF80 | 35 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3106R28-15SF80.pdf | |
| NK8FIW | 8 Port Faceplate White, Off Double Gang | NK8FIW.pdf | |
| CB35220707 | 7 Circuit 0.437" (11.10mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | CB35220707.pdf | |
| RCP0505B1K60GED | RES SMD 1.6K OHM 2% 5W 0505 | RCP0505B1K60GED.pdf |