| Manufacturer Part Number: | ODC5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Crydom Co. |
| Product Category: | I/O Relay Modules - Output |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DC Output Module 0.01 ~ 1A 3 ~ 250VDC Output 5VDC (2.75 ~ 8VDC) Supply |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ODC5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ODC5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | Declaration of Conformity | |
| Category | Relays | |
| Family | I/O Relay Modules - Output | |
| Manufacturer | Crydom Co. | |
| Series | ODC | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | DC | |
| Color | Red | |
| Style | Standard | |
| Voltage - Input | 5VDC (2.75 ~ 8VDC) | |
| Current - Input | 18mA | |
| Voltage - Output | 3 ~ 250VDC | |
| Current - Output | 0.01 ~ 1A | |
| Turn On Time | 0.10ms | |
| Turn Off Time | 0.75ms | |
| Features | Hold Down Screw | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ODC5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ODC5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Crydom Co. all series components. The condition of ODC5A is new and unused, you can buy ODC5A Crydom Co. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ODC5A.
| C901U150JYSDBA7317 | 15pF 400VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | C901U150JYSDBA7317.pdf | |
| 173D685X9006V | 6.8µF Molded Tantalum Capacitors 6V Axial 0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm) | 173D685X9006V.pdf | |
| T95X156K6R3EZSL | 15µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V 2910 (7227 Metric) 1 Ohm 0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm) | T95X156K6R3EZSL.pdf | |
| XC5B-2431-3 | DIN CONNECTOR 24 POS TH | XC5B-2431-3.pdf | |
| EBC18DRTH-S93 | CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD | EBC18DRTH-S93.pdf | |
| B39421B3562U310 | FILTR SAW 424.825MHZ LOWLOSS SMD | B39421B3562U310.pdf | |
| SN74ALS169BNSR | IC SYNC 4BIT BINARY COUNTR 16SO | SN74ALS169BNSR.pdf | |
| 97-3108A28-16PW-940 | AB 20C 20#16 PIN PLUG | 97-3108A28-16PW-940.pdf | |
| KPT06E8-3S | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | KPT06E8-3S.pdf | |
| MS3450W16-10BY | 3 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | MS3450W16-10BY.pdf | |
| DSS2XPRAA44X | 15POS M PC 4-40 SPACER CLIP | DSS2XPRAA44X.pdf | |
| 17-150254 | Plug Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) Position Shielded Cat6a IDC | 17-150254.pdf | |
| 800-10-002-65-001101 | 2 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 800-10-002-65-001101.pdf | |
| 32-354000-10 | IC Socket Adapter DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing To SOIC Surface Mount | 32-354000-10.pdf |