| Manufacturer Part Number: | NZX33A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 33V 500mW ±2% Through Hole ALF2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NZX33A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NZX33A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Online Catalog | Single Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 120 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 23.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | ALF2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NZX33A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NZX33A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of NZX33A,133 is new and unused, you can buy NZX33A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NZX33A,133.
| EMVL160ADA100MD60G | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EMVL160ADA100MD60G.pdf | |
| LD051A330KAB2A | 33pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | LD051A330KAB2A.pdf | |
| RCC40DRAH | CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD | RCC40DRAH.pdf | |
| 7M-38.400MAHK-T | CRYSTAL 38.400MHZ 20PF SMT | 7M-38.400MAHK-T.pdf | |
| SBR30120CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Super Barrier 120V 15A Through Hole TO-220-3 | SBR30120CT.pdf | |
| MMSZ5230C-G3-08 | Zener Diode 4.7V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5230C-G3-08.pdf | |
| ATMEGA128-16MUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 128KB (64K x 16) FLASH 64-QFN (9x9) | ATMEGA128-16MUR.pdf | |
| LP3982ILDX-ADJ/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 6 V 300mA 8-WSON (3x2.5) | LP3982ILDX-ADJ/NOPB.pdf | |
| HSA502K2J | RES CHAS MNT 2.2K OHM 5% 50W | HSA502K2J.pdf | |
| GTC06F20-7S-025-B30-C14 | GT 8C 8#16 SKT PLUG | GTC06F20-7S-025-B30-C14.pdf | |
| 92791-051LF | CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL | 92791-051LF.pdf | |
| 15120126601000 | 12 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | 15120126601000.pdf | |
| RCS04021K54FKED | RES SMD 1.54K OHM 1% 1/5W 0402 | RCS04021K54FKED.pdf | |
| SFR25H0002208JA500 | RES 2.2 OHM 1/2W 5% AXIAL | SFR25H0002208JA500.pdf |