| Manufacturer Part Number: | NZX2V4A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 2.4V 500mW ±4% Through Hole ALF2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NZX2V4A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NZX2V4A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Online Catalog | Single Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 2.4V | |
| Tolerance | ±4% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | ALF2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NZX2V4A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NZX2V4A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of NZX2V4A,133 is new and unused, you can buy NZX2V4A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NZX2V4A,133.
| W3A43A221KAT2A | 220pF Isolated Capacitor 4 Array 25V C0G, NP0 0612 (1632 Metric) 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | W3A43A221KAT2A.pdf | |
| FK20X5R0J107M | 100µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) | FK20X5R0J107M.pdf | |
| RMM10DTKT-S288 | CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND | RMM10DTKT-S288.pdf | |
| ADG202ATQ | 4 Circuit IC Switch 1:1 90 Ohm 16-CDIP | ADG202ATQ.pdf | |
| DEM-OPA-SSOP-3A | 16-SSOP (16-QSOP) Package 3 - Triple Channels per IC General Purpose Amplifier Evaluation Board | DEM-OPA-SSOP-3A.pdf | |
| 746-080-540-206 | CONNECTOR - PRESSFIT | 746-080-540-206.pdf | |
| AMC49DTEH | CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET | AMC49DTEH.pdf | |
| CA3106F36-5SBF80 | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3106F36-5SBF80.pdf | |
| CIR030-28-21P-F80-VO | CIR 37C 37#16 FR PIN RECP | CIR030-28-21P-F80-VO.pdf | |
| RJE7218813J2 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat5e | RJE7218813J2.pdf | |
| DF11-26DEP-2C | 26 Position Rectangular Housing Connector Plug Black 0.079" (2.00mm) | DF11-26DEP-2C.pdf | |
| 0222760000 | Terminal Block Connector 2 Position Disconnect Beige 12-26 AWG | 0222760000.pdf | |
| TS04018D00J0G | 4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 270° Free Hanging (In-Line) | TS04018D00J0G.pdf | |
| M55342E06B3B32RBS | RES SMD 3.32KOHM 0.1% 0.15W 0805 | M55342E06B3B32RBS.pdf | |
| 742X083331JP | RES ARRAY 4 RES 330 OHM 1206 | 742X083331JP.pdf |