| Manufacturer Part Number: | NZX11A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 500mW ±2% Through Hole ALF2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NZX11A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NZX11A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 25 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | ALF2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NZX11A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NZX11A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of NZX11A,133 is new and unused, you can buy NZX11A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NZX11A,133.
| MAL215779101E3 | 100µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.67 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215779101E3.pdf | |
| SIT9121AC-2D3-33E155.520000Y | OSC XO 3.3V 155.52MHZ | SIT9121AC-2D3-33E155.520000Y.pdf | |
| JANTX1N3289 | DIODE GEN PURP 200V 100A DO205AA | JANTX1N3289.pdf | |
| MHBAWT-0000-000N0HC427H | LED Lighting Xlamp® MHB-A White, Warm 2700K 2-Step MacAdam Ellipse 36V 120mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MHBAWT-0000-000N0HC427H.pdf | |
| PVZ3A105C01R00 | 1M Ohm 0.1W, 1/10W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Carbon 1 Turn Top Adjustment | PVZ3A105C01R00.pdf | |
| AR1206FR-073R9L | RES SMD 3.9 OHM 1% 1/4W 1206 | AR1206FR-073R9L.pdf | |
| GCB56DHRR-S578 | CONN EDGECARD 112POS .050 SLD | GCB56DHRR-S578.pdf | |
| C0909A18-31SNY402 | 31 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | C0909A18-31SNY402.pdf | |
| 1674781 | CRIMP CONTACT PIN 18AWG | 1674781.pdf | |
| 3-6609956-8 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | 3-6609956-8.pdf | |
| 3-641192-6 | 6 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 26 AWG | 3-641192-6.pdf | |
| 415-83-268-41-001101 | 68 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 415-83-268-41-001101.pdf | |
| RNCF1206BKC16K9 | RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RNCF1206BKC16K9.pdf | |
| CRCW080534R0FKTA | RES SMD 34 OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW080534R0FKTA.pdf |