| Manufacturer Part Number: | NOSB226M008R1800V |
|---|---|
| Manufacturer: | AVX Corporation |
| Product Category: | Niobium Oxide Capacitors |
| Available Quantity: | 11010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 22µF Niobium Oxide Capacitor 8V 1210 (3528 Metric) 1.8 Ohm ESR |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NOSB226M008R1800V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NOSB226M008R1800V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | OxiCap® | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Niobium Oxide Capacitors | |
| Manufacturer | AVX Corporation | |
| Series | OxiCap® NOS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 22µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage - Rated | 8V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.8 Ohm | |
| Current - Leakage | 2.4µA | |
| Dissipation Factor | 10% | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1210 (3528 Metric) | |
| Manufacturer Size Code | B | |
| Height - Seated (Max) | 0.083" (2.10mm) | |
| Features | Low ESR | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NOSB226M008R1800V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NOSB226M008R1800V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of AVX Corporation all series components. The condition of NOSB226M008R1800V is new and unused, you can buy NOSB226M008R1800V AVX Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NOSB226M008R1800V.
| B43858F2476M | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858F2476M.pdf | |
| SMBJ26HE3/52 | TVS DIODE 26VWM 46.6VC SMB | SMBJ26HE3/52.pdf | |
| CX3225SB12288H0FLJCC | 12.288MHz ±10ppm Crystal 12pF 150 Ohm -30°C ~ 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | CX3225SB12288H0FLJCC.pdf | |
| 38-1/A5C-AQSC | LED PWR 3MM RED-ORN WATER CLEAR | 38-1/A5C-AQSC.pdf | |
| VE-JNJ-MZ-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W | VE-JNJ-MZ-F3.pdf | |
| VE-203-MY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W | VE-203-MY-B1.pdf | |
| VE-BWY-MV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W | VE-BWY-MV-F4.pdf | |
| JT06RT-24-37AA-023 | JT 37C 37#16 PIN PLUG | JT06RT-24-37AA-023.pdf | |
| TVP00DZ-19-11S-LC | TV 11C 11#16 SKT RECP | TVP00DZ-19-11S-LC.pdf | |
| CTVS06RF-23-21SA-LC | CTV 21C 21#16 SKT PLUG | CTVS06RF-23-21SA-LC.pdf | |
| 609159350309000 | CONN COVER FOR 9159 SERIES RCPT | 609159350309000.pdf | |
| 0395337023 | 23 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 0395337023.pdf | |
| RT0603WRC0715K4L | RES SMD 15.4K OHM 1/10W 0603 | RT0603WRC0715K4L.pdf | |
| CRCW0805255KFKEB | RES SMD 255K OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW0805255KFKEB.pdf |