| Manufacturer Part Number: | NLC453232T-1R0K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µH Unshielded Wirewound Inductor 1.05A 110 mOhm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NLC453232T-1R0K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NLC453232T-1R0K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | NLC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.05A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 110 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 10 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 200MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NLC453232T-1R0K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NLC453232T-1R0K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of NLC453232T-1R0K is new and unused, you can buy NLC453232T-1R0K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NLC453232T-1R0K.
| CC0805KKX7R6BB475 | 4.7µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805KKX7R6BB475.pdf | |
| C2220C223G5GACTU | 0.022µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | C2220C223G5GACTU.pdf | |
| ECX-L33BN-1244.000 | OSC 1.244GHZ3.3V LVDS SMD | ECX-L33BN-1244.000.pdf | |
| FBA03VA450BA-00 | 35 Ohm Impedance Ferrite Bead Axial Through Hole 7A 1 Lines 10 mOhm Max DCR -25°C ~ 85°C | FBA03VA450BA-00.pdf | |
| L-14C33NJV4T | 33nH Unshielded Multilayer Inductor 300mA 650 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | L-14C33NJV4T.pdf | |
| 1812-272G | 2.7µH Unshielded Inductor 517mA 750 mOhm Max 2-SMD | 1812-272G.pdf | |
| AT24CS04-MAHM-E | IC EEPROM 4KBIT 1MHZ 8UDFN | AT24CS04-MAHM-E.pdf | |
| MCP9843T-BE/MC | Temp Monitoring System (Sensor) -40°C ~ 125°C Internal Sensor I²C/SMBus Output 8-DFN (2x3) | MCP9843T-BE/MC.pdf | |
| LXM1617-12-42 | CCFL and UV Lamps Inverter 12V Input 1600V Output 3.39" L x 0.63" W x 0.24" H (86mm x 16mm x 6.2mm) Chassis Mount | LXM1617-12-42.pdf | |
| VI-243-EX-S | CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W | VI-243-EX-S.pdf | |
| 7022RHA2 | RELAY TIME DELAY | 7022RHA2.pdf | |
| KPT6E20-24SDZ | 24 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | KPT6E20-24SDZ.pdf | |
| 0050578909 | 9 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.100" (2.54mm) | 0050578909.pdf | |
| CP0005R3000KE66 | RES 0.3 OHM 5W 10% AXIAL | CP0005R3000KE66.pdf |