| Manufacturer Part Number: | NL579C3A |
|---|---|
| Manufacturer: | Bulgin |
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Neon Panel Indicator Amber Diffused 250V Round with Domed Top |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NL579C3A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NL579C3A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Manufacturer | Bulgin | |
| Series | - | |
| Part Status | Active | |
| Type | Neon | |
| Lamp Color | Amber | |
| Lens Color | Amber | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Ratings | - | |
| Voltage | 250V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.55" (13.97mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | - | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NL579C3A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NL579C3A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bulgin all series components. The condition of NL579C3A is new and unused, you can buy NL579C3A Bulgin with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NL579C3A.
| MKP383312160JC02Z0 | 0.012µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm) | MKP383312160JC02Z0.pdf | |
| M39003/01-2688H | 0.1µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-2688H.pdf | |
| MP2-H024-41P1-S-TG30 | CONN HEADER 2-FB 24POS 4ROW | MP2-H024-41P1-S-TG30.pdf | |
| LB3218T101K | 100µH Unshielded Wirewound Inductor 140mA 2.4 Ohm 1207 (3218 Metric) | LB3218T101K.pdf | |
| LMV822MX/NOPB | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMV822MX/NOPB.pdf | |
| 70V3379S4PRF8 | IC SRAM 576KBIT 4.2NS 128TQFP | 70V3379S4PRF8.pdf | |
| AA0805JR-07750KL | RES SMD 750K OHM 5% 1/8W 0805 | AA0805JR-07750KL.pdf | |
| GTS06CF18-10P-025 | GT 4C 4#12 PIN PLUG | GTS06CF18-10P-025.pdf | |
| L777HDEG15POL2 | 15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | L777HDEG15POL2.pdf | |
| SMH150-LPPE-D22-ST-BK | 44 Positions Header, Unshrouded Connector 0.039" (1.00mm) Through Hole Gold | SMH150-LPPE-D22-ST-BK.pdf | |
| 9037320000 | FERRULE 6.0MM 26 BLK 1 = 100PCS | 9037320000.pdf | |
| TNPW04022K70BETD | RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 | TNPW04022K70BETD.pdf | |
| AF162-JR-07180KL | RES ARRAY 2 RES 180K OHM 0606 | AF162-JR-07180KL.pdf | |
| CMF5533K000BEEB | RES 33K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF5533K000BEEB.pdf |