| Manufacturer Part Number: | NJM79L09A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -9V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM79L09A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM79L09A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Negative Fixed | |
| Voltage - Output | -9V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Down to -30V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM79L09A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM79L09A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM79L09A is new and unused, you can buy NJM79L09A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM79L09A.
| 10106262-B006002LF | CONN HEADER BLADE POWER 35POS | 10106262-B006002LF.pdf | |
| GBA43DTKI-S288 | CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND | GBA43DTKI-S288.pdf | |
| SIT9002AC-38N18EK | 1MHz ~ 220MHz CML MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 1.8V 51mA Enable/Disable | SIT9002AC-38N18EK.pdf | |
| GDZ7V5B-G3-18 | Zener Diode 7.5V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | GDZ7V5B-G3-18.pdf | |
| LAL02TB3R3K | 3.3µH Unshielded Inductor 210mA 1.4 Ohm Max Axial | LAL02TB3R3K.pdf | |
| LM3S600-IQN50-C2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | LM3S600-IQN50-C2T.pdf | |
| MIKROE-658 | - DC/DC Converter | MIKROE-658.pdf | |
| CPF0805B13RE1 | RES SMD 13 OHM 0.1% 1/10W 0805 | CPF0805B13RE1.pdf | |
| 1644067 | CABLE FEED THROUGH SLEEVES 7MM | 1644067.pdf | |
| 316-83-124-41-006101 | 24 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 316-83-124-41-006101.pdf | |
| 0398904306 | 6 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 0398904306.pdf | |
| CRCW121063R4FKEA | RES SMD 63.4 OHM 1% 1/2W 1210 | CRCW121063R4FKEA.pdf |