| Manufacturer Part Number: | NJM79L08A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -8V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM79L08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM79L08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Negative Fixed | |
| Voltage - Output | -8V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Down to -30V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM79L08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM79L08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM79L08A is new and unused, you can buy NJM79L08A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM79L08A.
| CBR06C470J5GAC | 47pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CBR06C470J5GAC.pdf | |
| RCER71H153K0K1H03B | 0.015µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCER71H153K0K1H03B.pdf | |
| TPSA335K025A1000 | 3.3µF Molded Tantalum Capacitors 25V 1206 (3216 Metric) 1 Ohm 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | TPSA335K025A1000.pdf | |
| UPGN6-25675-29 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE | UPGN6-25675-29.pdf | |
| DR1050-101-R | 100µH Shielded Wirewound Inductor 1.52A 205 mOhm Max Nonstandard | DR1050-101-R.pdf | |
| VI-J64-CZ-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W | VI-J64-CZ-F2.pdf | |
| V24A24C500BS2 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W | V24A24C500BS2.pdf | |
| ARN30A12Z | RF Relay SPDT (1 Form C) Surface Mount | ARN30A12Z.pdf | |
| T38361-05-0 | 5 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T38361-05-0.pdf | |
| RNCF0805BTE475R | RES SMD 475 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RNCF0805BTE475R.pdf | |
| RC14KB5K60 | RES 5.6K OHM 1/4W 10% AXIAL | RC14KB5K60.pdf | |
| CW0012R400JE70HS | RES 2.4 OHM 5% AXIAL | CW0012R400JE70HS.pdf |