| Manufacturer Part Number: | NJM79L06A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -6V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM79L06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM79L06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Negative Fixed | |
| Voltage - Output | -6V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Down to -30V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM79L06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM79L06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM79L06A is new and unused, you can buy NJM79L06A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM79L06A.
| C340C104K2R5TA | 0.10µF 200V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm) | C340C104K2R5TA.pdf | |
| CGA2B2C0G1H470J050BA | 47pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGA2B2C0G1H470J050BA.pdf | |
| 12061A151MAT2A | 150pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 12061A151MAT2A.pdf | |
| ECM36DRSD | CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD | ECM36DRSD.pdf | |
| IPA040N06NXKSA1 | MOSFET N-CH 60V TO220-3 | IPA040N06NXKSA1.pdf | |
| MMZ1608R601ATD25 | 600 Ohm Impedance Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) Surface Mount Signal Line 500mA 1 Lines 400 mOhm Max DCR -55°C ~ 125°C | MMZ1608R601ATD25.pdf | |
| MB96F346RWAPQCR-GS-N2E2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96340 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 288KB (288K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB96F346RWAPQCR-GS-N2E2.pdf | |
| PCI2050IPDV | PCI-to-PCI Bridge Interface 208-LQFP | PCI2050IPDV.pdf | |
| CD4010BM96 | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 16-SOIC | CD4010BM96.pdf | |
| ADR381ARTZ-REEL7 | Series Voltage Reference IC ±0.24% 5mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | ADR381ARTZ-REEL7.pdf | |
| LW500AM | White LED Indication - Discrete 3.3V Radial | LW500AM.pdf | |
| VI-22W-MY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VI-22W-MY-F3.pdf | |
| 116-83-306-41-002101 | CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD | 116-83-306-41-002101.pdf |