| Manufacturer Part Number: | NJM78L15L2A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM78L15L2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM78L15L2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 15V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 35V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM78L15L2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM78L15L2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM78L15L2A is new and unused, you can buy NJM78L15L2A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM78L15L2A.
| 9-1879058-0 | 22µF Molded Tantalum Capacitors 4V 1206 (3216 Metric) 1.5 Ohm 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 9-1879058-0.pdf | |
| P6KA30AHE3/54 | TVS DIODE 25.6VWM DO204AC | P6KA30AHE3/54.pdf | |
| ASG-D-X-B-500.000MHZ-T | 500MHz LVDS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5V 35mA Enable/Disable | ASG-D-X-B-500.000MHZ-T.pdf | |
| P1330-393K | 39µH Unshielded Inductor 488mA 600 mOhm Max Nonstandard | P1330-393K.pdf | |
| ADS7846IRGVTG4 | Touchscreen Controller 4-Wire 12 bit MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ Interface 16-VQFN (4x4) | ADS7846IRGVTG4.pdf | |
| VI-B6V-CW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W | VI-B6V-CW-F4.pdf | |
| VI-24V-CX-S | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W | VI-24V-CX-S.pdf | |
| VE-BNL-IU-S | CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W | VE-BNL-IU-S.pdf | |
| IMP4-3W0-LLL-00-A | IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | IMP4-3W0-LLL-00-A.pdf | |
| HMC36DRTF-S13 | CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND | HMC36DRTF-S13.pdf | |
| MS3180-22C | CONN BACKSHELL | MS3180-22C.pdf | |
| 4-644578-5 | 15 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 22 AWG | 4-644578-5.pdf | |
| 68046-327LF | 54 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold or Gold, GXT™ | 68046-327LF.pdf | |
| RT1206CRD07374KL | RES SMD 374K OHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRD07374KL.pdf |