| Manufacturer Part Number: | NJM78L15A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM78L15A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM78L15A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 15V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 35V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM78L15A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM78L15A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM78L15A is new and unused, you can buy NJM78L15A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM78L15A.
| GRM31CF51E106ZA01L | 10µF 25V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM31CF51E106ZA01L.pdf | |
| B32923D3334M289 | 0.33µF Film Capacitor 305V Polypropylene (PP) Radial 1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm) | B32923D3334M289.pdf | |
| SMBJ15CAHE3/5B | TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB | SMBJ15CAHE3/5B.pdf | |
| SIT1602AC-12-18S-26.000000D | Oscillator | SIT1602AC-12-18S-26.000000D.pdf | |
| CSX-750FJB48000000T | 48MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 25mA Standby (Power Down) | CSX-750FJB48000000T.pdf | |
| SD3812-820-R | 82µH Shielded Wirewound Inductor 259mA 2.885 Ohm Nonstandard | SD3812-820-R.pdf | |
| VI-24Z-MX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W | VI-24Z-MX-F3.pdf | |
| RT1206FRE0726R1L | RES SMD 26.1 OHM 1% 1/4W 1206 | RT1206FRE0726R1L.pdf | |
| GSC19DTEI | CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET | GSC19DTEI.pdf | |
| CN1021A24G43P7-000 | 26500 23#20 20#16 P BY RECP LC | CN1021A24G43P7-000.pdf | |
| 851-83-036-20-001101 | 36 Position Socket Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle Gold | 851-83-036-20-001101.pdf | |
| 325342-21-0 | 21 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 325342-21-0.pdf | |
| EM257507VO | 7 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | EM257507VO.pdf | |
| RNC55J4992FSR36 | RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55J4992FSR36.pdf |