| Manufacturer Part Number: | NJM78L12L2A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM78L12L2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM78L12L2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 12V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 35V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM78L12L2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM78L12L2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM78L12L2A is new and unused, you can buy NJM78L12L2A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM78L12L2A.
| BFC247025154 | 0.15µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm) | BFC247025154.pdf | |
| HSC18DREI | CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET | HSC18DREI.pdf | |
| PIC16F627-20E/P | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 18-PDIP | PIC16F627-20E/P.pdf | |
| ADP1712AUJZ-1.3-R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.3V 300mA TSOT-5 | ADP1712AUJZ-1.3-R7.pdf | |
| QS101XXW24 | LED Panel Indicator White Diffused 30° 24V 20mA Round with Flat Top, 12.00mm Solder Lug | QS101XXW24.pdf | |
| VE-252-CX | CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W | VE-252-CX.pdf | |
| VI-22Y-MW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W | VI-22Y-MW-F3.pdf | |
| ACS05E32-5S-003 | ER 2C 2#0 SKT PLUG | ACS05E32-5S-003.pdf | |
| JT06RT-14-15S-023-LC | JT 15C 14#20 1#16 SKT PLUG | JT06RT-14-15S-023-LC.pdf | |
| D38999/26FF32SC-LC | 32 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26FF32SC-LC.pdf | |
| 0395377812 | 12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 0395377812.pdf | |
| 9T12062A4020CBHFT | RES SMD 402 OHM 0.25% 1/8W 1206 | 9T12062A4020CBHFT.pdf | |
| YC324-FK-0711R3L | RES ARRAY 4 RES 11.3 OHM 2012 | YC324-FK-0711R3L.pdf |