| Manufacturer Part Number: | NJM78L08L2A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 8V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM78L08L2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM78L08L2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 8V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 30V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM78L08L2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM78L08L2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM78L08L2A is new and unused, you can buy NJM78L08L2A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM78L08L2A.
| 62435-101LF | Contact Gold Coaxial Pin Solder | 62435-101LF.pdf | |
| MB89697BPFM-G-249 | IC MCU 8BIT FFMC-8L-0.5 64LQFP | MB89697BPFM-G-249.pdf | |
| ATF20V8B-10SC | 20V8 Programmable Logic Device (PLD) IC 8 Macrocells 10ns 24-SOIC | ATF20V8B-10SC.pdf | |
| ISL9000AIRGPZ-T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.7V, 1.85V 300mA 10-DFN (3x3) | ISL9000AIRGPZ-T.pdf | |
| 0FLR0232XP | FLASHER 232 THERM CARD | 0FLR0232XP.pdf | |
| MX6AWT-H1-0000-000BA7 | LED Lighting XLamp® MX-6 White, Warm 3250K 3.3V 300mA 120° 2-SMD, Gull Wing, Exposed Pad | MX6AWT-H1-0000-000BA7.pdf | |
| VI-B3K-EX-S | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VI-B3K-EX-S.pdf | |
| ERJ-P6WF2263V | RES SMD 226K OHM 1% 1/2W 0805 | ERJ-P6WF2263V.pdf | |
| TVP00RW-13-32P-P1 | 32 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TVP00RW-13-32P-P1.pdf | |
| TVS06RF-J90SC | 46 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TVS06RF-J90SC.pdf | |
| 1607916 | Socket Contact 8 AWG Size 10mm Crimp Silver | 1607916.pdf | |
| 0038001343 | 13 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 0038001343.pdf | |
| 1928806 | 6 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | 1928806.pdf | |
| RG3216P-3830-B-T1 | RES SMD 383 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216P-3830-B-T1.pdf | |
| RCP1206W390RJEC | RES SMD 390 OHM 5% 11W 1206 | RCP1206W390RJEC.pdf |