| Manufacturer Part Number: | NJM78L06L2A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 6V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM78L06L2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM78L06L2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 6V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 30V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM78L06L2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM78L06L2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM78L06L2A is new and unused, you can buy NJM78L06L2A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM78L06L2A.
| TCM1A225M8R | 2.2µF Molded Tantalum Capacitors 10V 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm) | TCM1A225M8R.pdf | |
| 9124333200 | CIR BRKR 1.8A 250VAC 80VDC | 9124333200.pdf | |
| DIN-096CSC-S3L-KR | CONN DIN SOCKET 96POS VERT GOLD | DIN-096CSC-S3L-KR.pdf | |
| ASFLM1-48.000MHZ-LC-T | 48MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3V 10mA Standby (Power Down) | ASFLM1-48.000MHZ-LC-T.pdf | |
| MAX352CPE | 4 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 16-PDIP | MAX352CPE.pdf | |
| S-93L56AD0I-J8T1G | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOP | S-93L56AD0I-J8T1G.pdf | |
| LX1554IDM | Converter Offline Boost, Buck, Flyback, Forward Topology 500kHz 8-SOIC | LX1554IDM.pdf | |
| S-814A21AMC-BCLT2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.1V 100mA SOT-23-5 | S-814A21AMC-BCLT2G.pdf | |
| MHBAWT-0000-000N0HD257E | LED Lighting Xlamp® MHB-A White, Cool 5700K 5-Step MacAdam Ellipse 36V 120mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MHBAWT-0000-000N0HD257E.pdf | |
| V150B28M250BF2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W | V150B28M250BF2.pdf | |
| CTV07RW-15-35PB-LC | CTV 37C 37#22D PIN J/N RECP | CTV07RW-15-35PB-LC.pdf | |
| Y162513K0000T9W | RES SMD 13K OHM 0.01% 0.3W 1206 | Y162513K0000T9W.pdf |