| Manufacturer Part Number: | NJM7808DL1A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 8V 1.5A TO-252-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM7808DL1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM7808DL1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 8V | |
| Current - Output | 1.5A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 35V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | TO-252-3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM7808DL1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM7808DL1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM7808DL1A is new and unused, you can buy NJM7808DL1A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM7808DL1A.
| MP2-HP10-5CP1-KR | CONN HDR | MP2-HP10-5CP1-KR.pdf | |
| 74AUP1G34GN,132 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 6-XSON, SOT1115 (0.9x1) | 74AUP1G34GN,132.pdf | |
| 5972724607F | Green, Yellow 571nm Green, 589nm Yellow LED Indication - Discrete 2V Green, 2V Yellow 2-SMD, Side View | 5972724607F.pdf | |
| VI-J1H-EW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W | VI-J1H-EW-B1.pdf | |
| ERJ-PA3J1R0V | RES SMD 1 OHM 5% 1/4W 0603 | ERJ-PA3J1R0V.pdf | |
| CA3106E18-11SBF80A34 | 5 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3106E18-11SBF80A34.pdf | |
| GTS07R18-19P | GT 10C 10#16 PIN RECP JAM | GTS07R18-19P.pdf | |
| 10030574-3101LF | CONN EXPRESSCARD/34 MOD BOTTM | 10030574-3101LF.pdf | |
| 77315-818-20LF | 20 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 77315-818-20LF.pdf | |
| 894-70-105-20-001101 | 105 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 894-70-105-20-001101.pdf | |
| 813-S1-036-10-016101 | 36 Position Spring Piston Connector Through Hole | 813-S1-036-10-016101.pdf | |
| NF23505200J0G | 23 (Mate), 46 (Input) Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | NF23505200J0G.pdf | |
| CMF65100R00BERE | RES 100 OHM 1.5W 0.1% AXIAL | CMF65100R00BERE.pdf |