| Manufacturer Part Number: | NDS9933A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET 2P-CH 20V 2.8A 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NDS9933A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NDS9933A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | 2 P-Channel (Dual) | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 2.8A | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 140 mOhm @ 2.8A, 4.5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 8.5nC @ 4.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 405pF @ 10V | |
| Power - Max | 900mW | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SO | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NDS9933A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NDS9933A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of NDS9933A is new and unused, you can buy NDS9933A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NDS9933A.
| EEA-FC1V270B | 27µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-FC1V270B.pdf | |
| FA18X7R1H682KNU06 | 6800pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FA18X7R1H682KNU06.pdf | |
| BB-150.000MCE-T | 150MHz LVPECL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5V 80mA Enable/Disable | BB-150.000MCE-T.pdf | |
| 501BCE-ACAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 6.5mA Enable/Disable | 501BCE-ACAF.pdf | |
| LC4512V-5T176I | IC CPLD 512MC 5NS 176TQFP | LC4512V-5T176I.pdf | |
| ADG608TRUZ | 1 Circuit IC Switch 8:1 30 Ohm 16-TSSOP | ADG608TRUZ.pdf | |
| OPGD3015S | Sub - Lens - Holder Required Clear Spot | OPGD3015S.pdf | |
| V24A12T400BL | CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W | V24A12T400BL.pdf | |
| A1240 | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck | A1240.pdf | |
| AR0805FR-07562RL | RES SMD 562 OHM 1% 1/8W 0805 | AR0805FR-07562RL.pdf | |
| JT06RP10-35S | JT 13C 13#22D SKT PLUG | JT06RP10-35S.pdf | |
| D38999/26WD19PN-LC | 19 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26WD19PN-LC.pdf | |
| 929715-11-17-I | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929715-11-17-I.pdf | |
| 796690-7 | 7 Position Wire to Board Terminal Block 35° (145°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 796690-7.pdf |