| Manufacturer Part Number: | NDS9430A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET P-CH 20V 5.3A 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NDS9430A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NDS9430A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 03/Dec/2009 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.3A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 50 mOhm @ 5.3A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 50nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 950pF @ 15V | |
| Power - Max | 1W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SO | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NDS9430A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NDS9430A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of NDS9430A is new and unused, you can buy NDS9430A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NDS9430A.
| EEF-CD0K8R2R | 8.2µF 8V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 55 mOhm 1000 Hrs @ 105°C | EEF-CD0K8R2R.pdf | |
| SL1021A200RF | GDT 200V 10KA T/H FAIL SHORT | SL1021A200RF.pdf | |
| 0191410086 | 10 Stud Spade Terminal Connector Crimp 10-12 AWG | 0191410086.pdf | |
| CS-018-114.285MHZ | 114.285MHz ±100ppm Crystal 18pF 80 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | CS-018-114.285MHZ.pdf | |
| PIC16C554T-04/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 896B (512 x 14) OTP 20-SSOP | PIC16C554T-04/SS.pdf | |
| MC908GR32ACFJE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC908GR32ACFJE.pdf | |
| S-1009N08I-I4T1U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-1009N08I-I4T1U.pdf | |
| S-1721E1328-I6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.3V, 2.8V 150mA SNT-6A | S-1721E1328-I6T1U.pdf | |
| VI-B7N-MX | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W | VI-B7N-MX.pdf | |
| TV06DZ-17-26PC-LC | TV 26C 26#20 PIN PLUG | TV06DZ-17-26PC-LC.pdf | |
| 3-1478955-0 | SMA Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Solder | 3-1478955-0.pdf | |
| PRPC001SAAN-RC | 1 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector Through Hole Gold | PRPC001SAAN-RC.pdf | |
| RP73D2A21R5BTG | RES SMD 21.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RP73D2A21R5BTG.pdf | |
| MFR-25FRF52-39R2 | RES 39.2 OHM 1/4W 1% AXIAL | MFR-25FRF52-39R2.pdf |