| Manufacturer Part Number: | N08DPB560K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 56µH Unshielded Inductor 1.1A 290 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | N08DPB560K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-N08DPB560K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | N | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 56µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.1A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 290 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 9.2MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.417" L x 0.354" W (10.60mm x 9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.197" (5.00mm) | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | N08DPB560K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
N08DPB560K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of N08DPB560K is new and unused, you can buy N08DPB560K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for N08DPB560K.
| GRM1886T1H1R6CD01D | 1.6pF 50V Ceramic Capacitor T2H 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1886T1H1R6CD01D.pdf | |
| 4101-002 | LC (Pi) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel C = 1750pF 10A Axial, Eyelet - 1 Turret Lead | 4101-002.pdf | |
| MC3403PT | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-TSSOP | MC3403PT.pdf | |
| VI-B1M-EU-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W | VI-B1M-EU-F2.pdf | |
| RT0603DRD0728R7L | RES SMD 28.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 | RT0603DRD0728R7L.pdf | |
| CPF0603F45R3C1 | RES SMD 45.3 OHM 1% 1/16W 0603 | CPF0603F45R3C1.pdf | |
| GSC35DRAN-S734 | CONN EDGECARD 70POS .100 R/A SLD | GSC35DRAN-S734.pdf | |
| 21-033908-029 | Socket Contact Size 12 Crimp Gold | 21-033908-029.pdf | |
| 10068597-12207LF | 240 Position DIMM DDR3 SDRAM Socket Through Hole | 10068597-12207LF.pdf | |
| 95652-460HLF | 60 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 95652-460HLF.pdf | |
| OSTYK42112030 | 12 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | OSTYK42112030.pdf | |
| 1775560000 | Terminal Block Connector 3 Position Ground, Earth Green, Yellow 16-28 AWG | 1775560000.pdf | |
| CMF55348K00DHEA | RES 348K OHM 1/2W .5% AXIAL | CMF55348K00DHEA.pdf | |
| RNC55H53R6FSRE6 | RES 53.6 OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H53R6FSRE6.pdf |