| Manufacturer Part Number: | N08DPB391K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 390µH Unshielded Inductor 450mA 1.7 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | N08DPB391K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-N08DPB391K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | N | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 390µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 450mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.7 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 4MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.417" L x 0.354" W (10.60mm x 9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.197" (5.00mm) | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | N08DPB391K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
N08DPB391K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of N08DPB391K is new and unused, you can buy N08DPB391K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for N08DPB391K.
| B43601A9127M87 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 900 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A9127M87.pdf | |
| CL31C100JGFNNNF | 10pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31C100JGFNNNF.pdf | |
| GCB09DHRN | CONN CARD EXTEND 18POS .050" SLD | GCB09DHRN.pdf | |
| MBR60035CTR | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 35V 600A (DC) Chassis Mount Twin Tower | MBR60035CTR.pdf | |
| MMBZ4704-G3-18 | Zener Diode 17V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4704-G3-18.pdf | |
| MMBZ5223B-7 | Zener Diode 2.7V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5223B-7.pdf | |
| 8N4DV85LC-0155CDI | VCXO IC 100MHz, 83.33MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0155CDI.pdf | |
| ADCMP356YKSZ-REEL7 | Comparator with Voltage Reference Push-Pull SC-70-4 | ADCMP356YKSZ-REEL7.pdf | |
| 74LCX16240MTD | Buffer, Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LCX16240MTD.pdf | |
| D38999/24MD19BE | CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT | D38999/24MD19BE.pdf | |
| D38999/24FE26AD | 26 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | D38999/24FE26AD.pdf | |
| 86551301100 | DSUB ACCESSORY | 86551301100.pdf | |
| MBA02040C4648FCT00 | RES 4.64 OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040C4648FCT00.pdf |