| Manufacturer Part Number: | N08DPB180K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Unshielded Inductor 1.9A 99 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | N08DPB180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-N08DPB180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | N | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.9A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 99 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 16MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.417" L x 0.354" W (10.60mm x 9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.197" (5.00mm) | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | N08DPB180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
N08DPB180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of N08DPB180K is new and unused, you can buy N08DPB180K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for N08DPB180K.
| TACR336K004RTA | 33µF Molded Tantalum Capacitors 4V 0805 (2012 Metric) 5 Ohm 0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm) | TACR336K004RTA.pdf | |
| MOV-20D331KTR | VARISTOR 330V 6.5KA DISC 20MM | MOV-20D331KTR.pdf | |
| GCC17DRTS | CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD | GCC17DRTS.pdf | |
| ECC31DRTS | CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD | ECC31DRTS.pdf | |
| LP250F33CDT | 25MHz ±30ppm Crystal 18pF 30 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount HC49/US | LP250F33CDT.pdf | |
| PM1210-R015K | 15nH Unshielded Inductor 450mA 160 mOhm Max 1210 (3225 Metric) | PM1210-R015K.pdf | |
| 25LC640AXT-I/ST | IC EEPROM 64KBIT 10MHZ 8TSSOP | 25LC640AXT-I/ST.pdf | |
| TPS24771RGER | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 24-VQFN (4x4) | TPS24771RGER.pdf | |
| GW SBLMA1.EM-HQHS-A232-L1N2 | DURIS S 2 5700K | GW SBLMA1.EM-HQHS-A232-L1N2.pdf | |
| MI-26K-IW-F2 | CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 100W | MI-26K-IW-F2.pdf | |
| MXR-8RA-4S | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | MXR-8RA-4S.pdf | |
| UTG01619SH | 19 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | UTG01619SH.pdf | |
| RC0100FR-07806RL | RES SMD 806 OHM 1% 1/32W 01005 | RC0100FR-07806RL.pdf | |
| 77063224 | RES ARRAY 3 RES 220K OHM 6SIP | 77063224.pdf |