| Manufacturer Part Number: | N08DPA821K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 820µH Unshielded Inductor 360mA 2.6 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | N08DPA821K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-N08DPA821K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | N | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 820µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 360mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.6 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 1.9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.417" L x 0.354" W (10.60mm x 9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | N08DPA821K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
N08DPA821K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of N08DPA821K is new and unused, you can buy N08DPA821K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for N08DPA821K.
| CD19CD180JO3 | 18pF Mica Capacitor 500V Radial | CD19CD180JO3.pdf | |
| TPSC226M016R0375 | 22µF Molded Tantalum Capacitors 16V 2312 (6032 Metric) 375 mOhm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | TPSC226M016R0375.pdf | |
| MAX9291GTN/V+ | 3.12Gbps Serializer 4 Input 1 Output 56-TQFN (8x8) | MAX9291GTN/V+.pdf | |
| BQ29414DCTT | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion SM8 | BQ29414DCTT.pdf | |
| VI-J0Y-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W | VI-J0Y-CY-S.pdf | |
| VE-21J-MU-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W | VE-21J-MU-F1.pdf | |
| 8470380000 | General Purpose with Socket Relay SPDT (1 Form C) 60VDC Coil DIN Rail | 8470380000.pdf | |
| MS3100A8S-1S | 1 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3100A8S-1S.pdf | |
| PAG.M0.8GL.CC65Z | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | PAG.M0.8GL.CC65Z.pdf | |
| GSTJC6U-BL | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) Straight Unshielded Cat6 | GSTJC6U-BL.pdf | |
| J20-0235NL | 8 Port RJ45 Magjack Connector Through Hole 10/100 Base-TX, AutoMDIX | J20-0235NL.pdf | |
| AXT564124 | 64 Position Connector Socket, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | AXT564124.pdf | |
| MINI-SSH-003T-P0.2 | CONN TERM SH 32-28AWG MINI REEL | MINI-SSH-003T-P0.2.pdf | |
| 831-83-038-10-273101 | 38 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 831-83-038-10-273101.pdf | |
| CRCW12066R34FKEAHP | RES SMD 6.34 OHM 1% 1/2W 1206 | CRCW12066R34FKEAHP.pdf |