| Manufacturer Part Number: | N08DPA680K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68µH Unshielded Inductor 1.3A 230 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | N08DPA680K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-N08DPA680K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | N | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 68µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.3A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 230 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 7.9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.417" L x 0.354" W (10.60mm x 9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | N08DPA680K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
N08DPA680K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of N08DPA680K is new and unused, you can buy N08DPA680K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for N08DPA680K.
| 800B470FT500XT | 47pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | 800B470FT500XT.pdf | |
| MMSZ5240B-E3-18 | Zener Diode 10V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5240B-E3-18.pdf | |
| SPMWH1229AD7SGT0SB | LED Lighting LM283B White, Neutral 4000K 9.4V 100mA 120° 2-SMD, Flat Lead | SPMWH1229AD7SGT0SB.pdf | |
| 3500S-2-202L | 2k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 10 Turn Wirewound 2W Solder Lug | 3500S-2-202L.pdf | |
| VI-B43-EW-S | CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W | VI-B43-EW-S.pdf | |
| TVP00RW-19-6SD | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVP00RW-19-6SD.pdf | |
| MTCP-122-20S1-001 | I/O CONN | MTCP-122-20S1-001.pdf | |
| 115-87-610-41-001101 | CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD | 115-87-610-41-001101.pdf | |
| 433203-19-0 | 19 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 433203-19-0.pdf | |
| M55342E12B3B74RBS | RES SMD 3.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 | M55342E12B3B74RBS.pdf | |
| Y162747K5000T0W | RES SMD 47.5KOHM 0.01% 1/2W 2010 | Y162747K5000T0W.pdf |