| Manufacturer Part Number: | N08DPA560K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 56µH Unshielded Inductor 1.35A 190 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | N08DPA560K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-N08DPA560K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | N | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 56µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.35A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 190 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 8.3MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.417" L x 0.354" W (10.60mm x 9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | N08DPA560K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
N08DPA560K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of N08DPA560K is new and unused, you can buy N08DPA560K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for N08DPA560K.
| 04025U1R8CAT2A | 1.8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 04025U1R8CAT2A.pdf | |
| ASTMHTV-100.000MHZ-XJ-E-T | 100MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTV-100.000MHZ-XJ-E-T.pdf | |
| 1782R-27J | 2µH Unshielded Molded Inductor 395mA 400 mOhm Max Axial | 1782R-27J.pdf | |
| PA3146.181HLT | 175nH Unshielded Wirewound Inductor 30A 0.29 mOhm Nonstandard | PA3146.181HLT.pdf | |
| MAX197BENI+ | Data Acquisition System (DAS) 12 bit 100k Parallel 28-PDIP | MAX197BENI+.pdf | |
| AD8582ARZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-SOIC | AD8582ARZ.pdf | |
| MB9BF367MPMC-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M4F FM4 MB9B360R Microcontroller IC 32-Bit 160MHz 800KB (800K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MB9BF367MPMC-G-JNE2.pdf | |
| NCP1076P100G | Converter Offline Flyback Topology 100kHz 7-PDIP | NCP1076P100G.pdf | |
| SPC563M64AVB144 | SPC563M - MCU 32-Bit e200 Embedded Evaluation Board | SPC563M64AVB144.pdf | |
| GMA49DTAS | CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD | GMA49DTAS.pdf | |
| MS3111J16-26P | 26 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | MS3111J16-26P.pdf | |
| D38999/26WC35BB | 22 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26WC35BB.pdf | |
| TV06RW-19-88SD-LC | HD 38999 88C 88#23 SKT PLUG | TV06RW-19-88SD-LC.pdf | |
| CMF552K4900DHEB | RES 2.49K OHM 1/2W .5% AXIAL | CMF552K4900DHEB.pdf |