| Manufacturer Part Number: | N08DPA471K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470µH Unshielded Inductor 500mA 1.5 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | N08DPA471K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-N08DPA471K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | N | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 470µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 500mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.5 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 2.6MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.417" L x 0.354" W (10.60mm x 9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | N08DPA471K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
N08DPA471K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of N08DPA471K is new and unused, you can buy N08DPA471K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for N08DPA471K.
| VJ0805D1R5DLBAJ | 1.5pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D1R5DLBAJ.pdf | |
| 330377 | Terminal Butt Splice, Inline, Individual Openings Connector Crimp 20-22 AWG Natural | 330377.pdf | |
| MAX204CWE+T | 4/0 Driver RS232 16-SOIC | MAX204CWE+T.pdf | |
| IRS2003STRPBF | IC DRIVER HALF-BRIDGE 8-SOIC | IRS2003STRPBF.pdf | |
| R24P09S/X2/R8 | CONV DC/DC 1W 24VIN 09VOUT | R24P09S/X2/R8.pdf | |
| VE-J40-EZ-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W | VE-J40-EZ-F2.pdf | |
| RCD-24-0.35/W | 350mA 2 ~ 35 V Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output | RCD-24-0.35/W.pdf | |
| CA3102E24-20SB111 | 11 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Silver | CA3102E24-20SB111.pdf | |
| TVP00RF-23-151SA-S35AD | 151 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TVP00RF-23-151SA-S35AD.pdf | |
| CN1021A18G08S6-040 | 26500 8C 8#12 S BY RECP LC | CN1021A18G08S6-040.pdf | |
| RJHSEJF8NA4 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded | RJHSEJF8NA4.pdf | |
| AT0603BRD0788R7L | RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 | AT0603BRD0788R7L.pdf |