| Manufacturer Part Number: | N08DPA391K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 390µH Unshielded Inductor 540mA 1.2 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | N08DPA391K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-N08DPA391K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | N | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 390µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 540mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.2 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 2.9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.417" L x 0.354" W (10.60mm x 9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | N08DPA391K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
N08DPA391K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of N08DPA391K is new and unused, you can buy N08DPA391K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for N08DPA391K.
| UHV0J122MPD6 | 1200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV0J122MPD6.pdf | |
| K104K15X7RF55K2 | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K104K15X7RF55K2.pdf | |
| C340C105M1U5CA | 1µF 100V Ceramic Capacitor Z5U Radial 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm) | C340C105M1U5CA.pdf | |
| ECW-F6123HL | 0.012µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.217" W (12.50mm x 5.50mm) | ECW-F6123HL.pdf | |
| MXSMCG26AE3 | TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO215AB | MXSMCG26AE3.pdf | |
| AVRM1608C270KT800M | VARISTOR 27V 28A 0603 | AVRM1608C270KT800M.pdf | |
| BC337-040G | TRANS NPN 45V 0.8A TO-92 | BC337-040G.pdf | |
| A42MX24-FPQG160 | IC FPGA 125 I/O 160QFP | A42MX24-FPQG160.pdf | |
| VE-J4Y-EX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W | VE-J4Y-EX-F2.pdf | |
| CIR030-16-10PX-F80-T12 | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CIR030-16-10PX-F80-T12.pdf | |
| TVP00RF-13-32SD-S1AD | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TVP00RF-13-32SD-S1AD.pdf | |
| 147437-6 | Single Post Terminal Connector Through Hole Gold 0.045" (1.14mm) Square | 147437-6.pdf | |
| CPF0603B5R49E1 | RES SMD 5.49 OHM 0.1% 1/16W 0603 | CPF0603B5R49E1.pdf |