| Manufacturer Part Number: | N08DPA270K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 27µH Unshielded Inductor 1.6A 120 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | N08DPA270K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-N08DPA270K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | N | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 27µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.6A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 120 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 10MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.417" L x 0.354" W (10.60mm x 9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | N08DPA270K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
N08DPA270K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of N08DPA270K is new and unused, you can buy N08DPA270K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for N08DPA270K.
| BAV 99S H6827 | Diode Array 2 Pair Series Connection Standard 80V 200mA (DC) Surface Mount 6-VSSOP, SC-88, SOT-363 | BAV 99S H6827.pdf | |
| 1N5359AE3/TR13 | Zener Diode 24V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5359AE3/TR13.pdf | |
| BC547CTAR | TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 | BC547CTAR.pdf | |
| FBMH3225HM601NT | 600 Ohm Impedance Ferrite Bead 1210 (3225 Metric) Surface Mount Power Line 3A 1 Lines 42 mOhm Max DCR -40°C ~ 125°C | FBMH3225HM601NT.pdf | |
| 8N3DV85LC-0016CDI8 | VCXO IC 100MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0016CDI8.pdf | |
| AD5312ARMZ-REEL7 | 10 Bit Digital to Analog Converter 2 10-MSOP | AD5312ARMZ-REEL7.pdf | |
| LMH020-HS00-0000-0000061 | HEATSINK FOR LMH2 LED MODULE | LMH020-HS00-0000-0000061.pdf | |
| MPC5BWD5V | LED Panel Indicator Blue Diffused 40° 5V Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) | MPC5BWD5V.pdf | |
| KIT1925MMA6262Q | MMA6262Q - Accelerometer, 2 Axis Sensor Evaluation Board | KIT1925MMA6262Q.pdf | |
| D38999/20JE8SB-LC | CTV 8C 8#16 SKT RECP | D38999/20JE8SB-LC.pdf | |
| T38213-04-0 | 4 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T38213-04-0.pdf | |
| RG1608N-2212-W-T1 | RES SMD 22.1K OHM 1/10W 0603 | RG1608N-2212-W-T1.pdf | |
| RT0805WRC0718K2L | RES SMD 18.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 | RT0805WRC0718K2L.pdf |