| Manufacturer Part Number: | N08DPA101K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µH Unshielded Inductor 1.05A 350 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | N08DPA101K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-N08DPA101K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | N | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 100µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.05A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 350 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 6.7MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.417" L x 0.354" W (10.60mm x 9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | N08DPA101K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
N08DPA101K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of N08DPA101K is new and unused, you can buy N08DPA101K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for N08DPA101K.
| HMC10DREI-S93 | CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET | HMC10DREI-S93.pdf | |
| Z8F0813SB005EC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 8KB (8K x 8) FLASH | Z8F0813SB005EC.pdf | |
| LM3S1G21-IBZ80-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 384KB (384K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S1G21-IBZ80-A2.pdf | |
| ST3241ECPR | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | ST3241ECPR.pdf | |
| MIC37501-3.3WR-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V S-PAK-7 | MIC37501-3.3WR-TR.pdf | |
| VI-J2J-IZ-S | CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W | VI-J2J-IZ-S.pdf | |
| ABC61DCKN | CONN EDGECARD 122POS .100" | ABC61DCKN.pdf | |
| FFA.3S.304.CLAC82 | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets and Male Pins Solder Cup Gold | FFA.3S.304.CLAC82.pdf | |
| DAM15SNMK52 | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount Solder Cup | DAM15SNMK52.pdf | |
| 10089036-002JLF | CONN SATA PLUG 7POS SLD R/A SMD | 10089036-002JLF.pdf | |
| A3C-8DA-2DSA(71) | 8 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | A3C-8DA-2DSA(71).pdf | |
| HW16708100J0G | 16 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | HW16708100J0G.pdf | |
| 76230-126LF | Single Post Terminal Connector Through Hole Gold 0.025" (0.64mm) Square | 76230-126LF.pdf | |
| CRCW201080K6FKEF | RES SMD 80.6K OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW201080K6FKEF.pdf | |
| RHC2512FT124R | RES SMD 124 OHM 1% 2W 2512 | RHC2512FT124R.pdf |