| Manufacturer Part Number: | N06DB150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15µH Unshielded Inductor 1.3A 120 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | N06DB150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-N06DB150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | N | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 15µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.3A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 120 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 18MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.295" L x 0.287" W (7.50mm x 7.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.126" (3.20mm) | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | N06DB150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
N06DB150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of N06DB150K is new and unused, you can buy N06DB150K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for N06DB150K.
| CC1206ZRY5V7BB225 | 2.2µF 16V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206ZRY5V7BB225.pdf | |
| J7MN-3R-17 | CIR BRKR 17A 690VAC ROTARY | J7MN-3R-17.pdf | |
| DFLU1400-7 | DIODE GEN 400V 1A POWERDI123 | DFLU1400-7.pdf | |
| XRT72L52IQ-F | Telecom IC 160-PQFP (28x28) | XRT72L52IQ-F.pdf | |
| LTC3607IUD#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 2 Output 600mA 16-WFQFN Exposed Pad | LTC3607IUD#TRPBF.pdf | |
| PDB-707-100-XX | - Light, Photodiode Array Sensor Evaluation Board | PDB-707-100-XX.pdf | |
| RMM31DTMI-S189 | CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD | RMM31DTMI-S189.pdf | |
| FGG.1K.303.CYCC60Z | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | FGG.1K.303.CYCC60Z.pdf | |
| KPSE01B14-19P | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KPSE01B14-19P.pdf | |
| GTCL030-18-1SX-025-LC | GT 10C 10#16 SKT RECP WALL | GTCL030-18-1SX-025-LC.pdf | |
| 0401010 | POWER TERM BLOCK 76A ALUMINUM | 0401010.pdf | |
| Y1169334R000B0R | RES SMD 334 OHM 0.1% 0.6W J LEAD | Y1169334R000B0R.pdf | |
| CRCW08056K34DKEAP | RES SMD 6.34K OHM 0.5% 1/8W 0805 | CRCW08056K34DKEAP.pdf |