| Manufacturer Part Number: | N05DB470K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47µH Unshielded Inductor 750mA 430 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | N05DB470K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-N05DB470K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | N | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 47µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 750mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 430 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 12MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.240" L x 0.232" W (6.10mm x 5.90mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.80mm) | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | N05DB470K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
N05DB470K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of N05DB470K is new and unused, you can buy N05DB470K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for N05DB470K.
| C1812C102KDGACTU | 1000pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C1812C102KDGACTU.pdf | |
| VLS201610CX-3R3M | 3.3µH Shielded Wirewound Inductor 1.2A 253 mOhm Max Nonstandard | VLS201610CX-3R3M.pdf | |
| Z8F011AHJ020SG2156 | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1KB (1K x 8) FLASH 28-SSOP | Z8F011AHJ020SG2156.pdf | |
| MAX7300AAX+T | I/O Expander 28 I²C 400kHz 36-SSOP | MAX7300AAX+T.pdf | |
| CD4027BNSRG4 | IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SO | CD4027BNSRG4.pdf | |
| LT1269CQ#PBF | Buck, Boost, Buck-Boost, Flyback Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.244V 1 Output 4A (Switch) TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | LT1269CQ#PBF.pdf | |
| VE-J61-IW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W | VE-J61-IW-F2.pdf | |
| 311P407-2S-B-12 | Receptacle for Female Contacts Housing D-Sub Connector 26 Position | 311P407-2S-B-12.pdf | |
| 831-83-038-10-230101 | 38 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 831-83-038-10-230101.pdf | |
| YL26615000J0G | 13 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | YL26615000J0G.pdf | |
| 0190750015 | Ring Terminal Connector 8 Stud Circular 14-16 AWG Crimp | 0190750015.pdf | |
| RMCP2010FT681K | RES SMD 681K OHM 1% 1W 2010 | RMCP2010FT681K.pdf | |
| RG1005V-2740-W-T1 | RES SMD 274 OHM 0.05% 1/16W 0402 | RG1005V-2740-W-T1.pdf |