| Manufacturer Part Number: | MXRT100KP58A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TVS DIODE 58VWM 114VC CASE5A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MXRT100KP58A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MXRT100KP58A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Diodes | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Zener | |
| Unidirectional Channels | 1 | |
| Bidirectional Channels | - | |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 58V | |
| Voltage - Breakdown (Min) | 64.4V | |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 114V | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | - | |
| Power - Peak Pulse | 100000W (100kW) | |
| Power Line Protection | No | |
| Applications | General Purpose | |
| Capacitance @ Frequency | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AR, Axial | |
| Supplier Device Package | Case 5A (DO-204AR) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MXRT100KP58A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MXRT100KP58A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of MXRT100KP58A is new and unused, you can buy MXRT100KP58A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MXRT100KP58A.
| TH3B156K025C1400 | 15µF Molded Tantalum Capacitors 25V 1411 (3528 Metric) 1.4 Ohm 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | TH3B156K025C1400.pdf | |
| TB-4.096MCE-T | 4.096MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.5V Enable/Disable | TB-4.096MCE-T.pdf | |
| SIT3809AI-2-33SG | 80MHz ~ 220MHz LVCMOS, LVTTL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 36mA Standby | SIT3809AI-2-33SG.pdf | |
| CMLD6001 TR | Diode Array 2 Independent Standard 75V 250mA (DC) Surface Mount SOT-563, SOT-666 | CMLD6001 TR.pdf | |
| FDC645N | MOSFET N-CH 30V 5.5A SSOT-6 | FDC645N.pdf | |
| RX-8035SA:AA3: PURE SN | Real Time Clock (RTC) IC Time Event Recorder I²C, 2-Wire Serial 14-SOIC, Non-Standard | RX-8035SA:AA3: PURE SN.pdf | |
| REC5-4809DRW/H2/A/M/SMD | CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-09VOUT | REC5-4809DRW/H2/A/M/SMD.pdf | |
| D38999/24WC35PN-LC | 22 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | D38999/24WC35PN-LC.pdf | |
| DBME25P0L4A190-146 | D-SUB STR 0L4 4-40 POST B/L | DBME25P0L4A190-146.pdf | |
| VY12016000J0G | 12 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | VY12016000J0G.pdf |