| Manufacturer Part Number: | MXRT100KP300A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TVS DIODE 300VWM 590VC CASE5A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MXRT100KP300A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MXRT100KP300A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Diodes | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Zener | |
| Unidirectional Channels | 1 | |
| Bidirectional Channels | - | |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 300V | |
| Voltage - Breakdown (Min) | 333V | |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 590V | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | - | |
| Power - Peak Pulse | 100000W (100kW) | |
| Power Line Protection | No | |
| Applications | General Purpose | |
| Capacitance @ Frequency | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AR, Axial | |
| Supplier Device Package | Case 5A (DO-204AR) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MXRT100KP300A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MXRT100KP300A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of MXRT100KP300A is new and unused, you can buy MXRT100KP300A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MXRT100KP300A.
| 2220SC222KAT1A | 2200pF 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | 2220SC222KAT1A.pdf | |
| 0CBF020.XP | CBK FUSE CLIP CIRCUIT BRKR 20A | 0CBF020.XP.pdf | |
| EG-2102CA 100.0000M-PGPNL0 | 100MHz LVPECL SO (SAW) Oscillator Surface Mount 3.3V 100mA Enable/Disable | EG-2102CA 100.0000M-PGPNL0.pdf | |
| L2008L6 | TRIAC SENS GATE 200V 8A TO220 | L2008L6.pdf | |
| ISO121BG | Isolation Amplifier 1 Circuit 16-CDIP Side Brazed | ISO121BG.pdf | |
| NHD-0220DZW-AY5 | Character LCD Display Module Passive 5 x 8 Dots OLED Without Backlight Parallel/Serial 116.00mm x 37.00mm x 9.80mm | NHD-0220DZW-AY5.pdf | |
| VI-20T-CX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W | VI-20T-CX-B1.pdf | |
| CWS-H08-PROED-UX | HC(S)08 - Integrated Development Environment (IDE) | CWS-H08-PROED-UX.pdf | |
| RGM28DTAS | CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD | RGM28DTAS.pdf | |
| AMC65DCKT | CONN EDGECARD 130POS .100" | AMC65DCKT.pdf | |
| TXR54AB45-1808AI2 | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 1/16-18 UNEF 18, 27 | TXR54AB45-1808AI2.pdf | |
| 77315-118-09LF | 9 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 77315-118-09LF.pdf | |
| ERJ-S1DF1300U | RES SMD 130 OHM 1% 3/4W 2010 | ERJ-S1DF1300U.pdf |