| Manufacturer Part Number: | MXRT100KP260A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TVS DIODE 260VWM 512VC CASE5A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MXRT100KP260A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MXRT100KP260A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Diodes | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Zener | |
| Unidirectional Channels | 1 | |
| Bidirectional Channels | - | |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 260V | |
| Voltage - Breakdown (Min) | 289V | |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 512V | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | - | |
| Power - Peak Pulse | 100000W (100kW) | |
| Power Line Protection | No | |
| Applications | General Purpose | |
| Capacitance @ Frequency | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AR, Axial | |
| Supplier Device Package | Case 5A (DO-204AR) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MXRT100KP260A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MXRT100KP260A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of MXRT100KP260A is new and unused, you can buy MXRT100KP260A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MXRT100KP260A.
| LCMXO2-1200HC-6TG100CR1 | IC FPGA 79 I/O 100TQFP | LCMXO2-1200HC-6TG100CR1.pdf | |
| NCP1398CDR2G | Converter Offline Half-Bridge Topology 50kHz ~ 750kHz 16-SOIC | NCP1398CDR2G.pdf | |
| MTU1D1212MC | DC/DC CONVERT +/-12V 42MA 1W SMD | MTU1D1212MC.pdf | |
| VE-BWN-CV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W | VE-BWN-CV-B1.pdf | |
| VE-J5B-MZ-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W | VE-J5B-MZ-F4.pdf | |
| AC0201FR-07430RL | RES SMD 430 OHM 1% 1/20W 0201 | AC0201FR-07430RL.pdf | |
| ACC43DKUH-S1191 | CONN EDGECARD 86POS .100" | ACC43DKUH-S1191.pdf | |
| MS3102A20-16P | 9 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3102A20-16P.pdf | |
| KJB0T23F35SNL | 100 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | KJB0T23F35SNL.pdf | |
| 5600574 | PLUG CONNECTOR COMPONENT | 5600574.pdf | |
| SSL009PC2DCC03N | 9 Position Rectangular Plug Connector Wire Leads Gold 30 AWG | SSL009PC2DCC03N.pdf | |
| A50110407 | 4 Circuit 0.250" (6.35mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | A50110407.pdf | |
| CRCW201029K4FKEF | RES SMD 29.4K OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW201029K4FKEF.pdf | |
| MBB02070C2259FC100 | RES 22.5 OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB02070C2259FC100.pdf | |
| RN55C22R1BRE6 | RES 22.1 OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55C22R1BRE6.pdf |