| Manufacturer Part Number: | MXRT100KP220A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TVS DIODE 220VWM 434VC CASE5A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MXRT100KP220A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MXRT100KP220A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Diodes | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Zener | |
| Unidirectional Channels | 1 | |
| Bidirectional Channels | - | |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 220V | |
| Voltage - Breakdown (Min) | 245V | |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 434V | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | - | |
| Power - Peak Pulse | 100000W (100kW) | |
| Power Line Protection | No | |
| Applications | General Purpose | |
| Capacitance @ Frequency | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AR, Axial | |
| Supplier Device Package | Case 5A (DO-204AR) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MXRT100KP220A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MXRT100KP220A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of MXRT100KP220A is new and unused, you can buy MXRT100KP220A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MXRT100KP220A.
| 170M3567 | FUSE SQUARE 315A 700VAC | 170M3567.pdf | |
| SIT8008AIU3-33E | 1MHz ~ 110MHz HCMOS, LVCMOS MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 4.5mA Enable/Disable | SIT8008AIU3-33E.pdf | |
| TLV2264IPWR | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | TLV2264IPWR.pdf | |
| VE-B5X-CV-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W | VE-B5X-CV-F2.pdf | |
| 101020053 | ENC-03R Gyro Sensor Grove Platform Evaluation Expansion Board | 101020053.pdf | |
| 2M801-010-02NF8-2SA | M801 2C 2#16 SKT RECP THRD | 2M801-010-02NF8-2SA.pdf | |
| CTVS06RF-15-18PA-LC | CTV 18C 18#20 PIN PLUG | CTVS06RF-15-18PA-LC.pdf | |
| TVS07RF-11-98BD | TV 6C 6#20 SKT J/N RECP | TVS07RF-11-98BD.pdf | |
| 4-103148-0-17 | 17 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 4-103148-0-17.pdf | |
| 521040-1 | 7 Position Housing Connector Female, Receptacle Black 0.250" (6.35mm) | 521040-1.pdf | |
| CRGS1206J1R0 | RES SMD 1 OHM 5% 0.6W 1206 | CRGS1206J1R0.pdf | |
| RT1210CRE07215KL | RES SMD 215K OHM 0.25% 1/4W 1210 | RT1210CRE07215KL.pdf | |
| CRCW060331R6FKTC | RES SMD 31.6 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060331R6FKTC.pdf |