| Manufacturer Part Number: | MXLRT100KP90A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TVS DIODE 90VWM 178VC CASE5A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MXLRT100KP90A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MXLRT100KP90A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Diodes | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Zener | |
| Unidirectional Channels | 1 | |
| Bidirectional Channels | - | |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 90V | |
| Voltage - Breakdown (Min) | 100V | |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 178V | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | - | |
| Power - Peak Pulse | 100000W (100kW) | |
| Power Line Protection | No | |
| Applications | General Purpose | |
| Capacitance @ Frequency | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AR, Axial | |
| Supplier Device Package | Case 5A (DO-204AR) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MXLRT100KP90A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MXLRT100KP90A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of MXLRT100KP90A is new and unused, you can buy MXLRT100KP90A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MXLRT100KP90A.
| C961U472MZWDCAWL35 | 4700pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.512" Dia (13.00mm) | C961U472MZWDCAWL35.pdf | |
| SMA5J24CAHE3/61 | TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA | SMA5J24CAHE3/61.pdf | |
| RBM18DSEH-S243 | CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET | RBM18DSEH-S243.pdf | |
| DGS15-018CS | Diode Schottky 180V 24A Surface Mount TO-252AA | DGS15-018CS.pdf | |
| ISL8102IRZ | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 32-QFN (5x5) | ISL8102IRZ.pdf | |
| PDS1-S12-S12-S | DC/DC CONVERTER 12V 1W | PDS1-S12-S12-S.pdf | |
| VI-26F-MW-S | CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W | VI-26F-MW-S.pdf | |
| EMM44DSEN | CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET | EMM44DSEN.pdf | |
| CA3102E20-33PB109 | 11 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3102E20-33PB109.pdf | |
| GTC06R24-10P | GT 7C 7#8 PIN PLUG | GTC06R24-10P.pdf | |
| 09670370443 | 37 Position Two Piece Backshell Connector 180° Shielded | 09670370443.pdf | |
| PTC04SFAN | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | PTC04SFAN.pdf | |
| NPPN201BFLD-RC | 20 Position Header Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | NPPN201BFLD-RC.pdf | |
| 3005646 | Terminal Block Connector 2 Position Disconnect Black 6-24 AWG | 3005646.pdf | |
| RG1005N-3162-B-T5 | RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005N-3162-B-T5.pdf |