| Manufacturer Part Number: | MOV-10D390K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 10866 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 39V 500A DISC 10MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MOV-10D390K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MOV-10D390K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | MOV-10DzzzK Series Material Declaration | |
| 3D Model | MOV-10D390K.stp | |
| PCN Packaging | MOV Series Sep/2014 | |
| Online Catalog | MOV-xxDxxxK Series | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Varistor Voltage (Min) | 35V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 39V | |
| Varistor Voltage (Max) | 43V | |
| Current - Surge | 500A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 25VAC | |
| Maximum DC Volts | 31VDC | |
| Energy | 4.6J | |
| Package / Case | Disc 10mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MOV-10D390K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MOV-10D390K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of MOV-10D390K is new and unused, you can buy MOV-10D390K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MOV-10D390K.
| B43252D1477M | 470µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252D1477M.pdf | |
| 10091767-D0C-10DLF | XCEDE LEFT 4PVH 6COL | 10091767-D0C-10DLF.pdf | |
| EBC15MMND | CARD MALE EXTENDER .100 30POS AU | EBC15MMND.pdf | |
| ESH3C-M3/57T | DIODE GEN PURP 150V 3A DO214AB | ESH3C-M3/57T.pdf | |
| S6E2C3AH0AGV20000 | ARM® Cortex®-M4F FM4 S6E2C3 Microcontroller IC 32-Bit 200MHz 2MB (2M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | S6E2C3AH0AGV20000.pdf | |
| RB-2415D/HP | CONV DC/DC 1W 24VIN +/-15VOUT | RB-2415D/HP.pdf | |
| VI-260-MU-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W | VI-260-MU-F1.pdf | |
| SR0805KR-7W36RL | RES SMD 36 OHM 10% 1/4W 0805 | SR0805KR-7W36RL.pdf | |
| CTVS06RF-11-99SB-LC | CTV 7C 7#20 SKT PLUG | CTVS06RF-11-99SB-LC.pdf | |
| 1762033001 | 5 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1762033001.pdf | |
| CRCW02011K18FKED | RES SMD 1.18K OHM 1% 1/20W 0201 | CRCW02011K18FKED.pdf |