| Manufacturer Part Number: | MOV-10D271K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 270V 2.5KA DISC 10MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MOV-10D271K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MOV-10D271K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | MOV-10DzzzK Series Material Declaration | |
| 3D Model | MOV-10D271K.stp | |
| PCN Packaging | MOV Series Sep/2014 | |
| Online Catalog | MOV-xxDxxxK Series | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Varistor Voltage (Min) | 243V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 270V | |
| Varistor Voltage (Max) | 297V | |
| Current - Surge | 2.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 175VAC | |
| Maximum DC Volts | 225VDC | |
| Energy | 40J | |
| Package / Case | Disc 10mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MOV-10D271K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MOV-10D271K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of MOV-10D271K is new and unused, you can buy MOV-10D271K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MOV-10D271K.
| VJ0603D1R9CXPAJ | 1.9pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D1R9CXPAJ.pdf | |
| ECA24DCCI | CONN EDGECARD 48POS .125" | ECA24DCCI.pdf | |
| RCH108NP-560K | 56µH Unshielded Inductor 1.9A 130 mOhm Max Radial | RCH108NP-560K.pdf | |
| SN74ABT7820-25PH | IC SYNC FIFO MEM 512X18X2 80-QFP | SN74ABT7820-25PH.pdf | |
| PC6N138X | Optoisolator Darlington Output 5000Vrms 1 Channel | PC6N138X.pdf | |
| MTGBEZ-00-0000-0C00M040F | LED Lighting EasyWhite™, XLamp® MT-G2 White, Neutral 4000K 4-Step MacAdam Ellipse 9V 735mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MTGBEZ-00-0000-0C00M040F.pdf | |
| VE-J6L-EX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VE-J6L-EX-B1.pdf | |
| VI-B33-CU-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W | VI-B33-CU-F4.pdf | |
| RT0805FRE075K1L | RES SMD 5.1K OHM 1% 1/8W 0805 | RT0805FRE075K1L.pdf | |
| 0039296048 | 4 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole Gold | 0039296048.pdf | |
| 803-87-054-30-001101 | 54 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 803-87-054-30-001101.pdf | |
| 1544334-2 | 2 Position Housing Connector Male, Tab Blue 0.315" (8.00mm) | 1544334-2.pdf |