| Manufacturer Part Number: | MOV-10D241K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9788 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 240V 2.5KA DISC 10MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MOV-10D241K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MOV-10D241K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | MOV-10DzzzK Series Material Declaration | |
| 3D Model | MOV-10D241K.stp | |
| PCN Packaging | MOV Series Sep/2014 | |
| Online Catalog | MOV-xxDxxxK Series | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Varistor Voltage (Min) | 216V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 240V | |
| Varistor Voltage (Max) | 264V | |
| Current - Surge | 2.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 150VAC | |
| Maximum DC Volts | 200VDC | |
| Energy | 35J | |
| Package / Case | Disc 10mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MOV-10D241K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MOV-10D241K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of MOV-10D241K is new and unused, you can buy MOV-10D241K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MOV-10D241K.
| EEU-HD1H2R2B | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1H2R2B.pdf | |
| GRM2196S2A510JZ01D | 51pF 100V Ceramic Capacitor S2H 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM2196S2A510JZ01D.pdf | |
| EYM15DSEH-S243 | CONN EDGECARD 30POS .156" | EYM15DSEH-S243.pdf | |
| BZX84C24-TP | Zener Diode 24V 350mW ±6% Surface Mount SOT-23 | BZX84C24-TP.pdf | |
| C431PB1 | SCR 1200V 950A Standard Recovery Chassis Mount Press-Pak (Pow-R-Disc) | C431PB1.pdf | |
| C161SL25MAABXUMA1 | C166 C16xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz ROMless 80-MQFP (14x14) | C161SL25MAABXUMA1.pdf | |
| TS5A2053DCTRE4 | 1 Circuit IC Switch 2:1 13.8 Ohm SM8 | TS5A2053DCTRE4.pdf | |
| OPA4347UAG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | OPA4347UAG4.pdf | |
| 7026S20G | IC SRAM 256KBIT 20NS 84PGA | 7026S20G.pdf | |
| CSRF2512FT10L0 | RES SMD 0.01 OHM 1% 2W 2512 | CSRF2512FT10L0.pdf | |
| AIBC2-28-22SS | ACB 6C 3#4 3#16 SKT RECP BOX | AIBC2-28-22SS.pdf | |
| 6-146277-4 | 14 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 6-146277-4.pdf | |
| RL0816T-R027-G | RES SMD 0.027 OHM 2% 1/4W 0603 | RL0816T-R027-G.pdf | |
| LVC06FR470EV | RES SMD 0.47 OHM 1% 1/2W 1206 | LVC06FR470EV.pdf |