| Manufacturer Part Number: | MOV-10D220K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 11756 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 22V 500A DISC 10MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MOV-10D220K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MOV-10D220K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | MOV-10DzzzK Series Material Declaration | |
| 3D Model | MOV-10D220K.stp | |
| PCN Packaging | MOV Series Sep/2014 | |
| Online Catalog | MOV-xxDxxxK Series | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Varistor Voltage (Min) | 20V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 22V | |
| Varistor Voltage (Max) | 24V | |
| Current - Surge | 500A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 14VAC | |
| Maximum DC Volts | 18VDC | |
| Energy | 2.5J | |
| Package / Case | Disc 10mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MOV-10D220K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MOV-10D220K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of MOV-10D220K is new and unused, you can buy MOV-10D220K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MOV-10D220K.
| 381LX222M080A012 | 2200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX222M080A012.pdf | |
| TMK063CH040DPGF | 4pF 25V Ceramic Capacitor C0H 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | TMK063CH040DPGF.pdf | |
| HCC20DRYI | CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD | HCC20DRYI.pdf | |
| 74ALVT16244DL,112 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74ALVT16244DL,112.pdf | |
| SPMWHT327FD3GBT0S4 | LED Lighting LM302A White, Neutral 4000K 6.3V 150mA 120° 2-SMD, No Lead | SPMWHT327FD3GBT0S4.pdf | |
| VI-27L-MW-S | CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W | VI-27L-MW-S.pdf | |
| AGM22DTAS-S189 | CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD | AGM22DTAS-S189.pdf | |
| RGM43DRSN-S288 | CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND | RGM43DRSN-S288.pdf | |
| MS3124F12-3PF0 | 3 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Strain Relief | MS3124F12-3PF0.pdf | |
| AC2010FK-077K5L | RES SMD 7.5K OHM 1% 3/4W 2010 | AC2010FK-077K5L.pdf | |
| RT1206BRE0741R2L | RES SMD 41.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RT1206BRE0741R2L.pdf |