| Manufacturer Part Number: | MOV-10D181K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 180V 2.5KA DISC 10MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MOV-10D181K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MOV-10D181K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | MOV-10DzzzK Series Material Declaration | |
| 3D Model | MOV-10D181K.stp | |
| PCN Packaging | MOV Series Sep/2014 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Varistor Voltage (Min) | 162V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 180V | |
| Varistor Voltage (Max) | 198V | |
| Current - Surge | 2.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 115VAC | |
| Maximum DC Volts | 150VDC | |
| Energy | 27J | |
| Package / Case | Disc 10mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MOV-10D181K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MOV-10D181K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of MOV-10D181K is new and unused, you can buy MOV-10D181K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MOV-10D181K.
| WYO102MCMPJ0KR | 1000pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.256" Dia (6.50mm) | WYO102MCMPJ0KR.pdf | |
| LEL1-1REC4-30832-1 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | LEL1-1REC4-30832-1.pdf | |
| SMCJ6040/TR13 | TVS DIODE 8.5VWM 16.2VC SMCJ | SMCJ6040/TR13.pdf | |
| GEC20DRAH-S734 | CONN EDGECARD 40POS .100 R/A SLD | GEC20DRAH-S734.pdf | |
| RCH108NP-820K | 82µH Unshielded Inductor 1.6A 160 mOhm Max Radial | RCH108NP-820K.pdf | |
| FMS3110KRC | 10 Bit Digital to Analog Converter 3 48-LMQFP | FMS3110KRC.pdf | |
| TPS22968QDMGRQ1 | IC LOAD SWITCH 6A DUAL 10WSON | TPS22968QDMGRQ1.pdf | |
| BD9703T | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 1.5A TO-220-5 Full Pack | BD9703T.pdf | |
| XPEBWT-L1-0000-00BF5 | LED Lighting XLamp® XP-E2 White, Neutral 4250K 2.9V 350mA 110° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPEBWT-L1-0000-00BF5.pdf | |
| CRCW1206330RFKEAHP | RES SMD 330 OHM 1% 1/2W 1206 | CRCW1206330RFKEAHP.pdf | |
| MCR10EZHF4222 | RES SMD 42.2K OHM 1% 1/8W 0805 | MCR10EZHF4222.pdf | |
| GTC06R32-1P-027 | GT 5C 2#0 3#12 PIN PLUG | GTC06R32-1P-027.pdf | |
| 644613-5 | 5 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole, Right Angle Tin-Lead | 644613-5.pdf | |
| RGH1608-2C-P-134-B | RES SMD 130K OHM 0.1% 1/6W 0603 | RGH1608-2C-P-134-B.pdf |