| Manufacturer Part Number: | MOV-10D180K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 12451 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 18V 500A DISC 10MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MOV-10D180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MOV-10D180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | MOV-10DzzzK Series Material Declaration | |
| 3D Model | MOV-10D180K.stp | |
| PCN Packaging | MOV Series Sep/2014 | |
| Online Catalog | MOV-xxDxxxK Series | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Varistor Voltage (Min) | 16V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 18V | |
| Varistor Voltage (Max) | 20V | |
| Current - Surge | 500A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 11VAC | |
| Maximum DC Volts | 14VDC | |
| Energy | 2.1J | |
| Package / Case | Disc 10mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MOV-10D180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MOV-10D180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of MOV-10D180K is new and unused, you can buy MOV-10D180K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MOV-10D180K.
| 09041222923 | DIN-POWER D022MS-3 0C1-1 | 09041222923.pdf | |
| RCB55DYHN-S1355 | CONN EDGECARD 55POS .050 THRUHL | RCB55DYHN-S1355.pdf | |
| IMC0402ER11NG01 | 11nH Unshielded Wirewound Inductor 640mA 120 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | IMC0402ER11NG01.pdf | |
| ATMEGA168PA-MMHR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-VQFN (4x4) | ATMEGA168PA-MMHR.pdf | |
| VE-24Y-MY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W | VE-24Y-MY-F4.pdf | |
| TMDSHVRESLLCKIT | TMS320F28027 C2000™, Piccolo™ AC/DC, Secondary Side 1, Isolated Outputs Evaluation Board | TMDSHVRESLLCKIT.pdf | |
| TXS2SS-L-1.5V-X | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount | TXS2SS-L-1.5V-X.pdf | |
| RMCF0402FT270R | RES SMD 270 OHM 1% 1/16W 0402 | RMCF0402FT270R.pdf | |
| ACB34DHFN | CONN EDGECARD 68POS .050 SMD | ACB34DHFN.pdf | |
| PT05A-8-3S(001) | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | PT05A-8-3S(001).pdf | |
| 86834-154HLF | 54 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 86834-154HLF.pdf | |
| 10-1518-00 | CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD | 10-1518-00.pdf |